Implant Uygulamaları

Implant Uygulamaları

İmplant (diş ekme) nedir?

Dental implant DentaElazığ

Günümüzde artık çok telafuzunu duyduğumuz tedavi şeklidir. Aynı zamanda halk arasında vidalı dişte denen dental implantlar doğal dişlere en yakın tedavi yöntemidir, İmplant yapılan diş bölgesi, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. Dental implant yöntemi ayrıca yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Kısaca dental implantları tarif edecek olursak, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant’ların çeşitleri var mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi ’vida’ şekilli olanlardır.

Her Hasta İmplant Yaptırabilirmi?

Bunun için öncelikle diş hekimi muayenesi şarttır. Çünkü implant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant planlanan bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant muayenesinde neler yapılacak?

Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir.

Implant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Çokca merak edilen konuların başında gelir Bölgeye göre uygun anestezi yapıldığında ağrı olmayacaktır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant’ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vakalar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

Implantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?

Hayır. Implant’ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir.

Aşağıdaki şekil implantlı protez ile diş arasındaki farkı anlamada yardımcı olacaktır.

Implantların üzerine protez nasıl yerleştirilir?

Bu konu diş hekiminizin profesyonle değerlendirmesi sonucu karar verilir. İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak’anın özelliğine göre değişik tipte olabilir. Yani vakanın durumuna göre hareketli yada sabit dediğimiz protezler yapılabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

Şimdi Ara
Yol Tarifi